Menu główne:
Wstęp
Teren działania
Aktualności
Historia
Organizacja
Wypadki
Dla Rajcowników
Pogoda
Warto zobaczyć
Sponsorzy
Alarmuj!
Inne menu
Listy do JOPR
Mapa serwisu
Księga gości
Nowości
Statystyka
Advertisement
Jesienno - zimowe niebezpieczeństwa Puszczy Kampinoskiej Drukuj Email
Wpisał: Jajczelnik   
30.10.2006.

Samotny grzybiarzu, uważaj!

Wędrując (nielegalnie) po wydeptanych przez łosie ścieżkach Puszczy Kampinoskiej, możesz nieopatrznie zapuścić się w gąszcz uroczyska Niepust. Możesz też, cicho tropiąc węża utknąć w bagnach Cichowąża. Pozornie płaski, nizinny teren jest pełen pułapek, takich, jak zbudowana z krystalicznej piaskowej skały Łużowa czy Krzywa Góra, która tylko czyha, aby nieroztropny wędrowiec stanął na nieutrwalone jałowcem, paraboliczne ruchome piaski. Nieme świadectwo tragedii to martwy las, którego kikuty wystają gdzieniegdzie z makabryczną przestrogą!

Samotny narciarzu śladówkowy, uważaj!

Dla narciarzy śladówkowych groźny jest też leżący w sercu Puszczy Kampinoskiej łuk Karpat - z najwyższym, liczącym aż 104 m n p m szczytem wybijającym się do 23 metrów względnej wysokości. Przy nachyleniu stoków pomiędzy 30 a 40 stopni  wschodnie, zawietrzne stoki stanowią doskonałe miejsce odkładania się  śniegu, a co za tym idzie idealne warunki powstawania lawin.

Cienka warstwa lodu, niewidoczna pod jeszcze cieńszą warstwą śniegu, może nagle załamać się pod tobą! Możesz nagle wpaść do kałuży lub potoku, gdzieniegdzie sięgającego nawet 60 centymetrów! Dlatego ostrzegamy - nie wybieraj się na samotne wędrówki, przed narciarską wycieczką sprawdź mazowiecki komunikat lawinowy, który już wkrótce zaczniemy ogłaszać! Podobnie jak w innych lawinowych rejonach, od Bieszczadów, Tatr, Alp i Kaukazu, po Himalaje i Jurę, pamiętaj o obowiązkowym wyposażeniu - sygnalizatorze, łopacie i sondzie. Zawsze asekuruj siebie i partnera / partnerkę przed niepożądanymi skutkami lekkomyślnych zachowań!

Dla swojego bezpieczeństwa zostaw informację o planowanej trasie wycieczki. Natomiast jeśli organizujesz imprezę, koniecznie powiadom (zaproś) JOPR!

Zmieniony ( 30.10.2006. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Sklep Górski
sklepgorski.pl